Carlsberg Azerbaijan və AzərŞəkər pivəlik arpa yığımını həyata keçirdi
Carlsberg AzerbaijanAzərŞəkər şirkətlərinin pilot layihəsi çərçivəsində əkilən pivəlik arpa yığımı uğurla başa çatmışdır.
21 noyabr 2019-cu ildə Şəmkir rayonunda 8.4 hektar sahədə pivəlik arpa əkini həyata keçirilmişdir. Toxum materialı qış arpa sortları seleksiyasında liderlərdən biri olan Fransa şirkəti Secobra tərəfindən təchiz edilmişdir. Eyni zamanda, hər çeşidin nümunələri akklimatizasiya testlərinin aparılması üçün Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinə təhvil verilmişdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda pivəlik arpa becərilməsi üçün pilot layihə Carlsberg Azerbaijan və AzərŞəkər tərəfindən pivə istehsalı üçün xammalın lokallaşdırılması məqsədilə başladılmışdır.
Pilot layihənin əsas məqsədi bu sortların potensial məhsuldarlığını yerli şəraitdə sınaqdan keçirməklə, keyfiyyət göstəricilərini pivəbişirmə məqsədləri üçün uyğunluğunun müəyyən edilməsindən ibarətdir.
Pilot layihənin müsbət nəticələr verəcəyi təqdirdə, pivəlik arpa yetişdirilməsi genişlənə bilər ki, bu da gələcək illərdə yerli xammal hesabına ölkədə pivəlik arpasına olan ehtiyacı tam şəkildə ödəyəcəkdir.
Vyaçeslav Maltsev, Carlsberg Azerbaijan-ın Baş Direktoru: “Pivəlik arpanın pilot əkini üzrə layihə Carlsberg Azerbaijan-ın yaxın illər üçün əsas prioritetlərindən biridir. Çünki məqsədimiz yalnız əsas pivəbişirmə xammalı olan arpanın yerliləşdirməklə istehsal prosesini optimallaşdırmaq deyil, əlbəttə ki, bu da vacibdir, lakin, onilliklər sonra Azərbaycanda pivəlik arpanın becərilməsində birincilərdən olmaq bizim üçün olduqca mühümdür. Pivəbişirmə sənayesində uyğunluğu müəyyən etmək üçün Şəmkir bölgəsində yetişdirilən arpa nümunələri Carlsberg Group-un yerli və regional laboratoriyalarına göndərilmiş və ümid edirik ki, yaxın zamanda yerli arpa ilə istehsal olunan yüksək keyfiyyətli Azərbaycan pivəsini istehlakçıya təqdim edə biləcəyik”.
Anar Mehdiyev, AzərŞəkər MMC-nin Baş Direktoru: “Ölkəmizdə istehlak olunan ərzaq mallarının mümkün qədər daha çox miqdarda keyfiyyətli yerli məhsullar hesabına istehsalına nail olmaq AzərŞəkər olaraq bizim də hədəflərimizdən biridir. Bu məqsədlə Carslberg şirkəti ilə əməkdaşlığa önəm veririk. Şirkətin pivəlik arpa ehtiyaclarının tam şəkildə yerli məhsul hesabına ödənilməsini mümkün sayırıq və bunun üçün malik olduğumuz təkcə Şəmkir deyil, Yevlax, Ağcabədi əkin sahələrimizi də cəlb etməyə hazırıq. Şirkətimiz taxıl məhsullarından əlavə, şəkər çuğunduru istehsalında da ixtisaslaşır, buna görə də yaxın gələcəkdə ölkəmizdə istehsal olunan şəkər tozunun da daha çox yerli şəkər çuğunduru hesabına istehsalına nail olmaq kimi hədəflərimiz vardır.
Carlsberg Azərbaycan şirkəti ilə əməkdaşlığın baş tutması üçün göstərdiyi dəstəyə görə İqtisadiyyat Nazirliyinə təşəkkürümüzü bildiririk.
Carlsberg Azerbaijan pivəbişirmə zavodu Azərbaycan paytaxtından 10 kilometr məsafədə yerləşən Xırdalan şəhərində yerləşir. Zavodun istehsal gücü ildə 8 milyon dekalitrdir, şirkətdə təxminən 260 nəfər birbaşa və təxminən 400 nəfər vasitəli əməkdaş (distribyutor, agentlik, podratçı) işləyir. Şirkətin zavodun inkişafına qoyulan ümumi sərmayəsi 50 milyon manatdan çoxdur. Şirkətin portfelinə Xırdalan, Carlsberg, Baltika, Tuborg, Əfsanə, Kronenbourg Blanc 1664, Seth & Riley's Garage və s. kimi məşhur markalar daxildir.
Azərşəkər MMC 2017-ci ildə təsis edilmişdir, ölkənin ayrı-ayrı rayonlarında əkin sahələrinə yatırım etməklə, müxtəlif növ kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı ilə məşğuldur. Cari əkin mövsümündə Şəmkirdə 700 hektar müasir suvarma təminatlı təsərrüfatda taxıl, şəkər çuğunduru, soya və qarğıdalı becərilməsini həyata keçirməkdədir. 2021-ci ilin sonuna kimi Şəmkir, Yevlax, Ağcabədi, Füzuli rayonlarında, toplam 8000 hektara yaxın ərazinin müasir suvarma və digər müasir infrastruktur sistemi ilə təchizatı üçün 55 milyon manata yaxın vəsait yatıracaqdır. Hal-hazırda şirkətdə 105 nəfər işçi çalışır, əkinçilik işləri üçün 23 milyon manatdan çox vəsait yatırılmışdır. 2019-cu ildən şirkətin Yevlax təsərrüfatının nəzdində AgroLab müasir kənd təsərrüfatı laboratoriyası fəaliyyət göstərməkdədir.

Carlsberg Azerbaijan в сотрудничестве с AzərŞəkər завершили сбор урожая пивоваренного ячменя
Поделиться Сбор пивоваренного ячменя, засеянного в рамках тестового проекта компаний Carlsberg Azerbaijan и AzərŞəkər, был успешно завершен.
Посев пивоваренного ячменя был осуществлен 21 ноября 2019 года в Шамкирском районе на территории, площадью 8,4 га. Семенной материал был поставлен французской компанией Secobra, являющейся одним из лидеров в селекции озимых сортов ячменя. В то же время образцы каждого сорта были переданы Агентству аграрных услуг при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики для проведения испытаний по акклиматизации.
Отметим, что пилотный проект по культивации пивоваренного ячменя в Азербайджане был инициирован компаниями Carlsberg Azerbaijan и AzərŞəkər с целью локализации сырья для пивоваренного производства.
Основная цель тестового посева заключается в определении потенциальной производительности этих сортов путем проведения их испытаний в местных условиях, соответствия их показателей качества с точки зрения пригодности для пивоваренных целей.
В случае, если пилотный проект даст положительные результаты, культивацию пивоваренного ячменя можно будет масштабировать, что позволит полностью покрыть потребность в пивоваренном ячмене страны за счет локального сырья в ближайшие годы.
Вячеслав Мальцев, Генеральный Директор Carlsberg Azerbaijan: “Проект по тестовому посеву пивоваренного ячменя является одним из ключевых приоритетов Carlsberg Azerbaijan на ближайшие годы, ведь наша цель – не только оптимизировать производственный процесс за счет локализации ключевого сырья пивоварения, что, безусловно, тоже очень важно, а стать одним из пионеров в культивации пивоваренного ячменя в Азербайджане спустя десятилетия. Образцы ячменя, выращенного в Шамкирском районе, переданы в локальную и региональную лаборатории Carlsberg Group для определения пригодности в пивоваренном производстве, и мы очень надеемся, что уже скоро сможем представить потребителю высококачественное азербайджанское пиво, произведенное на локальном ячмене».
Пивоваренный завод Carlsberg Azerbaijan располагается в городе Хырдалан, в 10 километрах от столицы Азербайджана. Производственная мощность завода — 8 млн декалитров в год, в компании работает порядка 260 человек и около 400 опосредовано (дистрибьюторы, агентства, подрядчики). Общая сумма инвестиций компании в развитие завода составляет более 50 млн AZN. В портфеле компании такие популярные бренды, как Xirdalan, Carlsberg, Балтика, Tuborg, Efsane, Kronenbourg Blanc 1664, Seth&Riley's Garage и пр.
Анар Мехдиев, Генеральный Директор компании Азершекер: Одной из целей нашей компании является увеличение производства продуктов питания потребляемых в нашей стране за счет предоставления производителям качественного местного сырья. В виду этого мы придаем большое значение сотрудничеству с компанией Carslberg.
Мы считаем возможным полностью удовлетворить потребность компании в пивоваренном ячмене за счет продукции выращенной в Азербайджане, и со своей стороны готовы задействовать наши посевные площади не только в Шамкирском, а также Агджабединском и Евлахском районах.
Помимо зерновой продукции Азершекер также специализируется на выращивании сахарной свеклы, и в ближайшем будущем в наши планы входит увеличение доли производимого в стране сахарного песка из местного сырья.
Хотим выразить благодарность сотрудникам Министерства экономики за оказанную поддержку в сотрудничестве с Carlsberg Azerbaijan.
Компания Азершекер была основана в 2017 году и занимается производством различных видов сельскохозяйственной продукции, инвестируя в пахотные земли в различных регионах страны.
В текущем посевном сезоне в Шамкирском хозяйстве. На 700 гектарах земель, снабженных современной ирригационной системой, выращивают зерновые, сахарную свеклу, сою и кукурузу.
До конца 2021 года будет вложено около 55 миллионов манат в Шамкирский, Евлахский, Агджабединский и Физулинский районы с целью обеспечения в общей сложности около 8000 га современными ирригационными системами и необходимой сельскохозяйственной инфраструктурой.
В настоящее время более 23 миллионов манатов было вложено в сельскохозяйственные работы, численность сотрудников состовляет 105.
С 2019 года в г.Евлах функционирует сельскохозяйственная лаборатория АгроЛаб, созданная в рамках компании Азершекер.